11 C
Brno
Středa, 22 března, 2023
DomůZ radniceČechům chodí falešné SMS, že Pavel je posílá do armády. Případ řeší...

Čechům chodí falešné SMS, že Pavel je posílá do armády. Případ řeší policie

Date:

Nenechte si ujít

Platina

Platina je kov, který se často používá v průmyslu,...

Benzíny a nafta by mohly ještě zlevnit, předpokládá analytička

Ropa je dlouhodobě podle analytičky tlačena dolů obavami z...

Komise pro cenné papíry obvinila zakladatele zkrachovalé kryptoburzy FTX z podvodu

Sama Bankmana-Frieda zatkli na Bahamách. Americká Komise pro cenné papíry...

Výnosy z mýta za jedenáct měsíců dosáhly téměř 224 milionů eur

Elektronický výběr mýtného pro Národní dálniční společnost; s. (NDS)...

Největším rizikem pro podnikání jsou nadále kybernetické útoky, ukázal průzkum

Průměrné náklady na únik údajů jsou na historickém maximu. Kybernetické...
- Komerční sdělení -časopis

Druhé kolo českých prezidentských voleb se uskuteční 27. a 28. ledna.

Obyvatelům Česka chodí falešné textové zprávy, ve kterých je prezidentský kandidát Petr Pavel údajně vyzývá, aby se dostavili na pobočku Armády ČR. Tam mají dostat výzbroj pro mobilizaci na Ukrajině. Případem se už zabývá česká policie, informuje zpravodajka TASR v Praze.

Na falešné zprávy upozornila uživatelka sociální sítě Twitter. Jak napsala v komentáři k článku o reklamní kampani Andreje Babiše, ve které se Pavlovi podsouvá, že Česko zatáhne do války, podobnou rétoriku už používají i SMS-zprávy. Ke svému vyjádření přidala fotku obrazovky telefonu.

„Dobrý den, tady generál Pavel. Touto zprávou bych Vám chtěl poděkovat za hlas ve volební kampani na prezidenta. Poprosím Vás, abyste se dostavili na nejbližší pobočku AČR, kde budete vybaveni potřebnou výzbrojí do mobilizace na Ukrajině,“ píše se v SMS.

Policie na diskusi uživatelů Twitteru reagovala, že o falešných zprávách už ví.

„Zabýváme se tím a rádi bychom požádali kohokoli, komu uvedená SMS přišla, aby se nám ozval,“ vyzvala lidi na sociální síti.

Andrej Babiš krátce po vyhlášení výsledků prvního kola voleb začal šířit narativ, že Pavel chce Česko zatáhnout do války. Na svých nových billboardech tvrdí, že on Česko do války nezavleče, neboť je diplomat a ne voják. Na to kriticky reagoval ministr zahraničí Jan Lipavský a označil to za zneuctění práce skutečných diplomatů. Ministryně obrany Jana Černochová Babiše požádala, aby v kampani nepoužíval slova o vojácích. Jsou to podle ní profesionálové a ne váleční štváči. Babiš následně tvrdil, že na billboardech nemělo být slovo voják, ale generál.

Pavel se vůči obviněním opakovaně ohradil. \“Jsem ten poslední, kdo by chtěl vtáhnout naši zemi do války a mobilizovat,\“ uvedl s tím, že on válku skutečně zažil. \“Vím, o čem je a viděl jsem její dopady na vojáky, i na civilní obyvatelstvo. Udržení míru mi leží na srdci více než některým politikům,“ dodal.

Druhé kolo českých prezidentských voleb, ve kterém se proti sobě postaví Petr Pavel a Andrej Babiš, se uskuteční 27. a 28. ledna.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek