Ropa je dlouhodobě podle analytičky tlačena dolů obavami z recese globální ekonomiky.
Ceny benzinů a nafty by mohly na slovenských čerpacích stanicích ještě klesnout. Na základě vývoje světových cen ropy to předpokládá analytička 365.bank Jana Glasová.
„Prozatím očekáváme, že vzhledem k vývoji na ropném trhu by mohlo zlevňování pohonných hmot ještě pokračovat. A to hlavně v tom případě, když se ceny ropy budou dále držet pod 80-dolarovou hladinou, jak tomu bylo minulý týden,“ uvedla Glasová.
Další vývoj na ropném trhu bude podle analytičky záviset hlavně na tom, jak budou trhy dále vnímat obavy z recese globálního hospodářství, vývoj poptávky a začátek zimní topné sezóny.
„Během vánočních svátků ale může růst poptávka po pohonných látkách, protože lidé budou více cestovat, což může opět zatlačit i na růst cen,“ upozornila Glasová.
Podle údajů Statistického úřadu SR za 48. letošní týden ceny benzinů na našich pumpách opět výrazně klesly, a to již třetí týden po sobě. Litr 95-oktanového benzinu se ve sledovaném týdnu prodával za průměrnou cenu 1,577 eura a v týdenním srovnání se jeho cena snížila o 2,3 %.
Litr 98-oktanového benzínu dosáhl úrovně 1,758 eura a jeho cena se oproti předchozímu týdnu také snížila o 2,3%. Významný pokles zasáhl i ceny nafty, která zlevnila o 1,5 % na průměrnou úroveň 1,718 eura za litr.
V meziročním srovnání si za benzin a naftu ale stále připlácíme, i když tento nárůst je už jen mírný. Benzin 95 je dražší o zhruba 6 % než loni a benzin 98 o přibližně 5 %. Nejvýraznější meziroční růst však zaznamenává nafta, která je až o téměř 25 procent dražší než loni.
Během předminulého týdne se ceny ropy Brent hýbaly v pásmu 87 až 83 amerických dolarů za barel a během minulého týdne se dokonce dostaly pod 80-dolarovou hranici do pásma 83 až 76 dolarů za barel. Pod 90-dolarovou hranicí se ceny ropy Brent přitom drží už tři týdny.
Dlouhodobě je ropa podle analytičky tlačena dolů hlavně obavami z recese globální ekonomiky, která by vedla ik poklesu poptávky po ní. Tyto důvody se v největší míře podepsaly i pod minulotýdenní zlevňování ropy. Kromě toho tlačí ropu dolů i obavy z vývoje pandemické situace v Číně.
„Trhy se obávají poklesu poptávky po ropě, protože Čína je jejím největším dovozcem. Brzy začne platit i embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy. A během minulého týdne byly trhy ovlivněny i nečekaně výrazným růstem zásob pohonných hmot v USA, což se také podepsalo pod zlevňování ropy,“ konstatovala Glasová.