11 C
Brno
Středa, 22 března, 2023
DomůFinanceBenzíny a nafta by mohly ještě zlevnit, předpokládá analytička

Benzíny a nafta by mohly ještě zlevnit, předpokládá analytička

Date:

Nenechte si ujít

Platina

Platina je kov, který se často používá v průmyslu,...

Komise pro cenné papíry obvinila zakladatele zkrachovalé kryptoburzy FTX z podvodu

Sama Bankmana-Frieda zatkli na Bahamách. Americká Komise pro cenné papíry...

Výnosy z mýta za jedenáct měsíců dosáhly téměř 224 milionů eur

Elektronický výběr mýtného pro Národní dálniční společnost; s. (NDS)...

Největším rizikem pro podnikání jsou nadále kybernetické útoky, ukázal průzkum

Průměrné náklady na únik údajů jsou na historickém maximu. Kybernetické...

Evropská komise připravuje balíček podpory zelených technologií, EU chce být lídrem

Leyenová to uvedla ve svém projevu na Světovém ekonomickém...
- Komerční sdělení -časopis

Ropa je dlouhodobě podle analytičky tlačena dolů obavami z recese globální ekonomiky.

Ceny benzinů a nafty by mohly na slovenských čerpacích stanicích ještě klesnout. Na základě vývoje světových cen ropy to předpokládá analytička 365.bank Jana Glasová.

„Prozatím očekáváme, že vzhledem k vývoji na ropném trhu by mohlo zlevňování pohonných hmot ještě pokračovat. A to hlavně v tom případě, když se ceny ropy budou dále držet pod 80-dolarovou hladinou, jak tomu bylo minulý týden,“ uvedla Glasová.

Další vývoj na ropném trhu bude podle analytičky záviset hlavně na tom, jak budou trhy dále vnímat obavy z recese globálního hospodářství, vývoj poptávky a začátek zimní topné sezóny.

„Během vánočních svátků ale může růst poptávka po pohonných látkách, protože lidé budou více cestovat, což může opět zatlačit i na růst cen,“ upozornila Glasová.

Podle údajů Statistického úřadu SR za 48. letošní týden ceny benzinů na našich pumpách opět výrazně klesly, a to již třetí týden po sobě. Litr 95-oktanového benzinu se ve sledovaném týdnu prodával za průměrnou cenu 1,577 eura a v týdenním srovnání se jeho cena snížila o 2,3 %.

Litr 98-oktanového benzínu dosáhl úrovně 1,758 eura a jeho cena se oproti předchozímu týdnu také snížila o 2,3%. Významný pokles zasáhl i ceny nafty, která zlevnila o 1,5 % na průměrnou úroveň 1,718 eura za litr.

V meziročním srovnání si za benzin a naftu ale stále připlácíme, i když tento nárůst je už jen mírný. Benzin 95 je dražší o zhruba 6 % než loni a benzin 98 o přibližně 5 %. Nejvýraznější meziroční růst však zaznamenává nafta, která je až o téměř 25 procent dražší než loni.

Během předminulého týdne se ceny ropy Brent hýbaly v pásmu 87 až 83 amerických dolarů za barel a během minulého týdne se dokonce dostaly pod 80-dolarovou hranici do pásma 83 až 76 dolarů za barel. Pod 90-dolarovou hranicí se ceny ropy Brent přitom drží už tři týdny.

Dlouhodobě je ropa podle analytičky tlačena dolů hlavně obavami z recese globální ekonomiky, která by vedla ik poklesu poptávky po ní. Tyto důvody se v největší míře podepsaly i pod minulotýdenní zlevňování ropy. Kromě toho tlačí ropu dolů i obavy z vývoje pandemické situace v Číně.

„Trhy se obávají poklesu poptávky po ropě, protože Čína je jejím největším dovozcem. Brzy začne platit i embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy. A během minulého týdne byly trhy ovlivněny i nečekaně výrazným růstem zásob pohonných hmot v USA, což se také podepsalo pod zlevňování ropy,“ konstatovala Glasová.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek