24.5 C
Brno
Pondělí, 15 července, 2024
DomůFinanceBenzíny a nafta by mohly ještě zlevnit, předpokládá analytička

Benzíny a nafta by mohly ještě zlevnit, předpokládá analytička

Date:

Nenechte si ujít

Jak se zorientovat v půjčkách a vyhnout se jejich nástrahám

Potřeba finančního krytí může nastat u každého. Ať už...

Kupte stylové, dostupné vivo V40 SE a vyhrajte zájezd na zápas Česka na EURO

Společnost vivo uvedla na trh stylovou a dostupnou novinku...

Jak na plánování důchodu pro OSVČ

Pro OSVČ je plánování důchodu nezbytnou investicí do vlastní...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...
- Komerční sdělení -časopis

Ropa je dlouhodobě podle analytičky tlačena dolů obavami z recese globální ekonomiky.

Ceny benzinů a nafty by mohly na slovenských čerpacích stanicích ještě klesnout. Na základě vývoje světových cen ropy to předpokládá analytička 365.bank Jana Glasová.

„Prozatím očekáváme, že vzhledem k vývoji na ropném trhu by mohlo zlevňování pohonných hmot ještě pokračovat. A to hlavně v tom případě, když se ceny ropy budou dále držet pod 80-dolarovou hladinou, jak tomu bylo minulý týden,“ uvedla Glasová.

Další vývoj na ropném trhu bude podle analytičky záviset hlavně na tom, jak budou trhy dále vnímat obavy z recese globálního hospodářství, vývoj poptávky a začátek zimní topné sezóny.

„Během vánočních svátků ale může růst poptávka po pohonných látkách, protože lidé budou více cestovat, což může opět zatlačit i na růst cen,“ upozornila Glasová.

Podle údajů Statistického úřadu SR za 48. letošní týden ceny benzinů na našich pumpách opět výrazně klesly, a to již třetí týden po sobě. Litr 95-oktanového benzinu se ve sledovaném týdnu prodával za průměrnou cenu 1,577 eura a v týdenním srovnání se jeho cena snížila o 2,3 %.

Litr 98-oktanového benzínu dosáhl úrovně 1,758 eura a jeho cena se oproti předchozímu týdnu také snížila o 2,3%. Významný pokles zasáhl i ceny nafty, která zlevnila o 1,5 % na průměrnou úroveň 1,718 eura za litr.

V meziročním srovnání si za benzin a naftu ale stále připlácíme, i když tento nárůst je už jen mírný. Benzin 95 je dražší o zhruba 6 % než loni a benzin 98 o přibližně 5 %. Nejvýraznější meziroční růst však zaznamenává nafta, která je až o téměř 25 procent dražší než loni.

Během předminulého týdne se ceny ropy Brent hýbaly v pásmu 87 až 83 amerických dolarů za barel a během minulého týdne se dokonce dostaly pod 80-dolarovou hranici do pásma 83 až 76 dolarů za barel. Pod 90-dolarovou hranicí se ceny ropy Brent přitom drží už tři týdny.

Dlouhodobě je ropa podle analytičky tlačena dolů hlavně obavami z recese globální ekonomiky, která by vedla ik poklesu poptávky po ní. Tyto důvody se v největší míře podepsaly i pod minulotýdenní zlevňování ropy. Kromě toho tlačí ropu dolů i obavy z vývoje pandemické situace v Číně.

„Trhy se obávají poklesu poptávky po ropě, protože Čína je jejím největším dovozcem. Brzy začne platit i embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy. A během minulého týdne byly trhy ovlivněny i nečekaně výrazným růstem zásob pohonných hmot v USA, což se také podepsalo pod zlevňování ropy,“ konstatovala Glasová.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek