11 C
Brno
Středa, 22 března, 2023
DomůFinanceKomise pro cenné papíry obvinila zakladatele zkrachovalé kryptoburzy FTX z podvodu

Komise pro cenné papíry obvinila zakladatele zkrachovalé kryptoburzy FTX z podvodu

Date:

Nenechte si ujít

Platina

Platina je kov, který se často používá v průmyslu,...

Benzíny a nafta by mohly ještě zlevnit, předpokládá analytička

Ropa je dlouhodobě podle analytičky tlačena dolů obavami z...

Výnosy z mýta za jedenáct měsíců dosáhly téměř 224 milionů eur

Elektronický výběr mýtného pro Národní dálniční společnost; s. (NDS)...

Největším rizikem pro podnikání jsou nadále kybernetické útoky, ukázal průzkum

Průměrné náklady na únik údajů jsou na historickém maximu. Kybernetické...

Evropská komise připravuje balíček podpory zelených technologií, EU chce být lídrem

Leyenová to uvedla ve svém projevu na Světovém ekonomickém...
- Komerční sdělení -časopis

Sama Bankmana-Frieda zatkli na Bahamách.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy v úterý obvinila zakladatele a bývalého ředitele kryptoměnové burzy FTX Samuela Bankmana-Frieda z podvodu na investorech.

Údajně spočíval mimo jiné v tajném odvádění prostředků klientů do jeho společnosti Alameda Research se sídlem v Hongkongu, uvádí komise ve svém prohlášení.

Peníze utrácel i na okázalé nákupy
Komise dále tvrdí, že Bankman-Fried použil finanční prostředky zákazníků FTX v Alameda Research na nezveřejněné rizikové investice, okázalé nákupy nemovitostí a velké politické dary.

„Domníváme se, že Bankman-Fried postavil domeček z karet na základě lží a investorům tvrdil, že jde o jedno z nejbezpečnějších míst ve světě kryptomen,“ řekl předseda SEC Gary Gensler.

Vyšetřování komise není totožné s trestním stíháním.
Úřady na Bahamách zadržely Bankmana-Frieda krátce po dnešní půlnoci SEČ na základě americké žádosti. Jeho kryptomenová burza FTX, svého času jedna z největších na světě, zkrachovala minulý měsíc. Bankman-Fried má být podle bahamské policie předveden před soud.

Bankman-Fried poslední měsíc vystupoval v médiích, kde se za své kroky omluvil a vysvětloval, co se ve firmě stalo. To však pro něj může být škodlivé před soudem.

Generální prokurátor Baham Ryan Pinder předpokládá, že Spojené státy požádají o vydání zadrženého Bankman-frieda. Bahamský premiér se vyjádřil Philip Davis se vyjádřil, že obě země sdílejí zájem vyvodit odpovědnost vůči osobám spjatým s FTX, které zřejmě zradily důvěru veřejnosti a porušily zákon. Bahamy povedou vlastní vyšetřování.

Bankman-Fried měl v úterý vypovědět před výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů. Vystoupí v něm ovšem pouze nový šéf FTX John Ray, který bankrot připisuje „úplnému selhání“ bývalého vedení.

Otřásl světem kryptomen
Úřady se snaží objasnit roli Bankmana-Frieda v bankrotu FTX, který otřásl celým odvětvím kryptomen. Burza FTX vyhlásila bankrot 11. listopadu. Přiměla ji k tomu krize likvidity, která klienty připravila minimálně o miliardu dolarů.

Od krachu FTX vyšlo najevo, že Bankman-Fried tajně použil deset miliard dolarů z peněz klientů při pokusu o záchranu své společnosti, píše Reuters. Bankman-Fried připustil, že při řízení pochybil a že nedokázal pádu FTX zabránit. Odmítl ale, že chtěl někoho podvést.

V jednom ze svých mediálních vystoupení Bankman-Fried popsal, že k rezignaci z pozice ředitele firmy jej tlačili právní poradci z firmy Sullivan & Cromwell i hlavní advokát americké pobočky FTX.

Bankman-Fried řekl, že ani ne deset minut poté, co podpisem předal vedení firmy Rayovi, dostal „potenciální financování v řádu miliard dolarů“. Svému právníkovi řekl, aby jednání s novým ředitelem zrušil, bylo mu ale řečeno, že už je příliš pozdě, popisuje Reuters. Bankman-Fried od té doby už nemá přístup k systému a Ray mu prý neodepsal na e-maily, ve kterých mu Bankman-Fried nabízel pomoc nebo informace.

Bankman-Fried byl ve světě kryptomen se svými tričky, šortkami a pohádkovým jměním FTX nekonvenční, ale prominentní osobou.

Koncem roku 2021 měla podle něj jeho společnost Alameda Research hodnotu přes 50 miliard dolarů a únosnou míru dluhů. „Minulý rok bylo moje celkové jmění odhadnuto na 20 miliard dolarů. Naposledy, když jsem se díval, tak jsem měl na účtu kolem sto tisíc,“ popsal Bankman-Fried.

Český zpravodajský web iROZHLAS.cz na začátku prosince upozornil, že FTX má i „českou stopu“: letos v červenci poslala Nadace FTX Foundation více než stomilionový grant na mezinárodní vzdělávací centrum Irene Kotíkové, která za tímto účelem koupila zámek v Hostačově ze 16. století. Kotíková podle svých slov neví, co se bude dít dál.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek