Sama Bankmana-Frieda zatkli na Bahamách.
Americká Komise pro cenné papíry a burzy v úterý obvinila zakladatele a bývalého ředitele kryptoměnové burzy FTX Samuela Bankmana-Frieda z podvodu na investorech.
Údajně spočíval mimo jiné v tajném odvádění prostředků klientů do jeho společnosti Alameda Research se sídlem v Hongkongu, uvádí komise ve svém prohlášení.
Peníze utrácel i na okázalé nákupy
Komise dále tvrdí, že Bankman-Fried použil finanční prostředky zákazníků FTX v Alameda Research na nezveřejněné rizikové investice, okázalé nákupy nemovitostí a velké politické dary.
„Domníváme se, že Bankman-Fried postavil domeček z karet na základě lží a investorům tvrdil, že jde o jedno z nejbezpečnějších míst ve světě kryptomen,“ řekl předseda SEC Gary Gensler.
Vyšetřování komise není totožné s trestním stíháním.
Úřady na Bahamách zadržely Bankmana-Frieda krátce po dnešní půlnoci SEČ na základě americké žádosti. Jeho kryptomenová burza FTX, svého času jedna z největších na světě, zkrachovala minulý měsíc. Bankman-Fried má být podle bahamské policie předveden před soud.
Bankman-Fried poslední měsíc vystupoval v médiích, kde se za své kroky omluvil a vysvětloval, co se ve firmě stalo. To však pro něj může být škodlivé před soudem.
Generální prokurátor Baham Ryan Pinder předpokládá, že Spojené státy požádají o vydání zadrženého Bankman-frieda. Bahamský premiér se vyjádřil Philip Davis se vyjádřil, že obě země sdílejí zájem vyvodit odpovědnost vůči osobám spjatým s FTX, které zřejmě zradily důvěru veřejnosti a porušily zákon. Bahamy povedou vlastní vyšetřování.
Bankman-Fried měl v úterý vypovědět před výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů. Vystoupí v něm ovšem pouze nový šéf FTX John Ray, který bankrot připisuje „úplnému selhání“ bývalého vedení.
Otřásl světem kryptomen
Úřady se snaží objasnit roli Bankmana-Frieda v bankrotu FTX, který otřásl celým odvětvím kryptomen. Burza FTX vyhlásila bankrot 11. listopadu. Přiměla ji k tomu krize likvidity, která klienty připravila minimálně o miliardu dolarů.
Od krachu FTX vyšlo najevo, že Bankman-Fried tajně použil deset miliard dolarů z peněz klientů při pokusu o záchranu své společnosti, píše Reuters. Bankman-Fried připustil, že při řízení pochybil a že nedokázal pádu FTX zabránit. Odmítl ale, že chtěl někoho podvést.
V jednom ze svých mediálních vystoupení Bankman-Fried popsal, že k rezignaci z pozice ředitele firmy jej tlačili právní poradci z firmy Sullivan & Cromwell i hlavní advokát americké pobočky FTX.
Bankman-Fried řekl, že ani ne deset minut poté, co podpisem předal vedení firmy Rayovi, dostal „potenciální financování v řádu miliard dolarů“. Svému právníkovi řekl, aby jednání s novým ředitelem zrušil, bylo mu ale řečeno, že už je příliš pozdě, popisuje Reuters. Bankman-Fried od té doby už nemá přístup k systému a Ray mu prý neodepsal na e-maily, ve kterých mu Bankman-Fried nabízel pomoc nebo informace.
Bankman-Fried byl ve světě kryptomen se svými tričky, šortkami a pohádkovým jměním FTX nekonvenční, ale prominentní osobou.
Koncem roku 2021 měla podle něj jeho společnost Alameda Research hodnotu přes 50 miliard dolarů a únosnou míru dluhů. „Minulý rok bylo moje celkové jmění odhadnuto na 20 miliard dolarů. Naposledy, když jsem se díval, tak jsem měl na účtu kolem sto tisíc,“ popsal Bankman-Fried.
Český zpravodajský web iROZHLAS.cz na začátku prosince upozornil, že FTX má i „českou stopu“: letos v červenci poslala Nadace FTX Foundation více než stomilionový grant na mezinárodní vzdělávací centrum Irene Kotíkové, která za tímto účelem koupila zámek v Hostačově ze 16. století. Kotíková podle svých slov neví, co se bude dít dál.