Počet žádostí začíná od ledna mírně klesat, uvedlo ministerstvo vnitra.
Od 1. prosince přijal stát přes 130 tisíc žádostí o vydání nového biometrického občanského průkazu s čipem. Jen v prosinci jich bylo 92 674, přičemž vydáno bylo 54 341 kusů dokladů.
Přestože čísla jsou \“výrazně nad dlouhodobým průměrem\“, ministerstvo vnitra pro Živé.sk deklaruje, že všechny doklady vyhotoví občanům v zákonné lhůtě – tedy standardně do 30 dnů av případě připlacení si 20 eur za expresní vydání do dvou pracovních dnů.
„Kapacity a výkony Národního personalizačního centra (středisko výroby dokladů, pozn. red.) přizpůsobujeme počtu žádostí o doklady, které vydáváme v zákonných lhůtách,“ popisuje stát.
Prohlédněte si statistiky žádostí o nové e-občanské v jednotlivých měsících daných let:
Stále se čeká i dvě hodiny
V každém případě to vypadá tak, že vrchol v počtu žádostí má už stát za sebou. „Můžeme však konstatovat, že počet žádostí začíná od ledna mírně klesat,“ napsal resort vnitra.
K dispozici je také možnost dopředu si rezervovat termín vyřízení žádosti. Ve velkých městech jsou ale nadále volné kapacity minimálně až žádné. Stát už v prosinci doporučoval občanům vyhnout se velkým klientským centrům v krajských městech ao vybavení občanského průkazu požádat na menších pracovištích, kde jsou čekací doby komfortnější.
Detailnější údaje o aktuálním stavu vydávání nových biometrických elektronických občanských průkazech lze podívat ve webové aplikaci na stránkách občanského sdružení Slovensko.Digital. Statistiky jsou průběžně aktualizovány a zacházejí až na úroveň jednotlivých dnů a okresů.
Tisíce zatím upřednostnily dočasný podpis
Připomeňme, že nový občanský průkaz s čipem potřebují hlavně uživatelé elektronických služeb státu a konkrétně kvalifikovaného elektronického podpisu. Na kartách vydaných do 20. června 2021 byl ke konci loňského roku zrušen certifikát pro elektronické podepisování a nový se na ně už nahrát nemůže – kvůli skončené certifikaci samotného čipu.
Stát spustil i alternativní, ale dočasné řešení, které má fungovat jen půl roku. Uživatel si může na starý doklad nahrát certifikát pro takzvaný uznaný způsob autorizace. Učinit se tak lze pouze online přes nejnovější verzi softwaru eID klient. Zatím bylo vydáno 4 324 certifikátů pro dočasné podepisování, uvedlo ministerstvo vnitra pro Živé.sk.
Dočasný certifikát ale postačí pouze pro vybrané úkony, především daňová přiznání. Stát již zveřejnil také tabulku se seznamem elektronických služeb, které spadají pod ministerstvo vnitra, ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo dopravy, ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny, Úřad pro dohled nad zdravotní péčí, Úřad průmyslového vlastnictví a Národní agenturu pro síťové a elektronické služby – a dají se vyřídit i bez kvalifikovaného elektronického podpisu jen s certifikátem pro uznaný způsob autorizace. Seznam má být průběžně aktualizován.