11 C
Brno
Středa, 22 března, 2023
DomůZ radniceEvropská komise připravuje balíček podpory zelených technologií, EU chce být lídrem

Evropská komise připravuje balíček podpory zelených technologií, EU chce být lídrem

Date:

Nenechte si ujít

Platina

Platina je kov, který se často používá v průmyslu,...

Benzíny a nafta by mohly ještě zlevnit, předpokládá analytička

Ropa je dlouhodobě podle analytičky tlačena dolů obavami z...

Komise pro cenné papíry obvinila zakladatele zkrachovalé kryptoburzy FTX z podvodu

Sama Bankmana-Frieda zatkli na Bahamách. Americká Komise pro cenné papíry...

Výnosy z mýta za jedenáct měsíců dosáhly téměř 224 milionů eur

Elektronický výběr mýtného pro Národní dálniční společnost; s. (NDS)...

Největším rizikem pro podnikání jsou nadále kybernetické útoky, ukázal průzkum

Průměrné náklady na únik údajů jsou na historickém maximu. Kybernetické...
- Komerční sdělení -časopis

Leyenová to uvedla ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Evropská komise (EK) připravuje balíček podpory zelených technologií, který má být reakcí na subvence. Cílem nového průmyslového plánu je, aby se Evropská unie (EU) stala světovým lídrem v oblasti zelených technologií a inovací, uvedla šéfka EK Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základě zpráv DPA a Reuters.

\“V následujících desetiletích zažijeme největší průmyslovou transformaci naší doby – možná všech dob,\“ uvedla Leyenová ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. \“A ti, kteří vyvíjejí a vyrábějí technologie, které budou základem ekonomiky zítřka, budou mít největší konkurenční výhodu.“

Podle Leyenové jedním z důvodů přípravy nového plánu jsou subvence zelených technologií v USA a Číně, které jsou problematické z hlediska dodržování pravidel hospodářské soutěže. „Musíme držet krok se subvencemi a pobídkami mimo EU, aby evropský průmysl zůstal atraktivní.“ To vyžaduje uvolnění pravidel státní podpory.

Potřebné jsou však i další finanční prostředky, které bude muset poskytnout EU. Státní pomoc má podle Leyenové své limity, navíc si ji může dovolit jen několik členských států. Proto EK aktuálně hledá řešení, jak by se v krátkodobém horizontu daly podpořit firmy v EU bez velkých dotací. Ve střednědobém horizontu by pak měl vzniknout „Evropský fond svrchovanosti“.

Jaký by měl být jeho objem, Leyenová neupřesnila. Například program USA počítá s investicemi ve výši 369 miliard USD (341 miliard eur). Podle vysokých představitelů EU porušuje pravidla mezinárodního obchodu, protože dotace a daňové úlevy se týkají firem, které používají výrobky z USA nebo přímo vyrábějí v USA.

„My bychom se měli snažit o to, aby všechny naše stimulační programy byly férové a vzájemně se posilovaly,“ zdůraznila Leyenová. Dodala, že cílem EU je zachování transatlantického obchodu a transatlantických investic.

EK aktuálně připravuje zákon na podporu čistých technologií Net-Zero Industry Act, který stanoví jasné cíle EU v oblasti zelených technologií do roku 2030. Dalšími body nového průmyslového plánu jsou snížení závislosti na dodávkách surovin ze zemí, jako je Čína, program rozvoje kvalifikované pracovní síly , jakož i rozhodné kroky proti státům, které nedodržují pravidla Světové obchodní organizace (WTO).

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek