20.9 C
Brno
Pondělí, 15 července, 2024
DomůZ radniceEvropská komise připravuje balíček podpory zelených technologií, EU chce být lídrem

Evropská komise připravuje balíček podpory zelených technologií, EU chce být lídrem

Date:

Nenechte si ujít

Jak se zorientovat v půjčkách a vyhnout se jejich nástrahám

Potřeba finančního krytí může nastat u každého. Ať už...

Kupte stylové, dostupné vivo V40 SE a vyhrajte zájezd na zápas Česka na EURO

Společnost vivo uvedla na trh stylovou a dostupnou novinku...

Jak na plánování důchodu pro OSVČ

Pro OSVČ je plánování důchodu nezbytnou investicí do vlastní...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...
- Komerční sdělení -časopis

Leyenová to uvedla ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Evropská komise (EK) připravuje balíček podpory zelených technologií, který má být reakcí na subvence. Cílem nového průmyslového plánu je, aby se Evropská unie (EU) stala světovým lídrem v oblasti zelených technologií a inovací, uvedla šéfka EK Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základě zpráv DPA a Reuters.

\“V následujících desetiletích zažijeme největší průmyslovou transformaci naší doby – možná všech dob,\“ uvedla Leyenová ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. \“A ti, kteří vyvíjejí a vyrábějí technologie, které budou základem ekonomiky zítřka, budou mít největší konkurenční výhodu.“

Podle Leyenové jedním z důvodů přípravy nového plánu jsou subvence zelených technologií v USA a Číně, které jsou problematické z hlediska dodržování pravidel hospodářské soutěže. „Musíme držet krok se subvencemi a pobídkami mimo EU, aby evropský průmysl zůstal atraktivní.“ To vyžaduje uvolnění pravidel státní podpory.

Potřebné jsou však i další finanční prostředky, které bude muset poskytnout EU. Státní pomoc má podle Leyenové své limity, navíc si ji může dovolit jen několik členských států. Proto EK aktuálně hledá řešení, jak by se v krátkodobém horizontu daly podpořit firmy v EU bez velkých dotací. Ve střednědobém horizontu by pak měl vzniknout „Evropský fond svrchovanosti“.

Jaký by měl být jeho objem, Leyenová neupřesnila. Například program USA počítá s investicemi ve výši 369 miliard USD (341 miliard eur). Podle vysokých představitelů EU porušuje pravidla mezinárodního obchodu, protože dotace a daňové úlevy se týkají firem, které používají výrobky z USA nebo přímo vyrábějí v USA.

„My bychom se měli snažit o to, aby všechny naše stimulační programy byly férové a vzájemně se posilovaly,“ zdůraznila Leyenová. Dodala, že cílem EU je zachování transatlantického obchodu a transatlantických investic.

EK aktuálně připravuje zákon na podporu čistých technologií Net-Zero Industry Act, který stanoví jasné cíle EU v oblasti zelených technologií do roku 2030. Dalšími body nového průmyslového plánu jsou snížení závislosti na dodávkách surovin ze zemí, jako je Čína, program rozvoje kvalifikované pracovní síly , jakož i rozhodné kroky proti státům, které nedodržují pravidla Světové obchodní organizace (WTO).

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek