14 C
Brno
Neděle, 19 května, 2024
DomůRady a NávodyZáclony, které blokují hluk!

Záclony, které blokují hluk!

Date:

Nenechte si ujít

Kupte stylové, dostupné vivo V40 SE a vyhrajte zájezd na zápas Česka na EURO

Společnost vivo uvedla na trh stylovou a dostupnou novinku...

Jak na plánování důchodu pro OSVČ

Pro OSVČ je plánování důchodu nezbytnou investicí do vlastní...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Co všechno obnáší vyřízení hypotéky a jak dlouho celý proces trvá?

Pokud se chystáte koupit nemovitost a potřebujete vyřešit její...
- Komerční sdělení -časopis

Nechtěli byste mít záclony, které když zatáhnete, zablokují všechno hluk z vnějšího nebo třeba iz vnitřního prostředí? Mohl byste si dělat párty, pouštět hudbu naplno a ven by nebylo nic slyšet. Mohli byste bydlet na rušné křižovatce, mít otevřená okna, ale přesto byste byli v tichu. Jak je to možné? Jednoduše byste měli zatažené protihlukové záclony. A pokud si myslíte, že jde o nějaké hrubé a těžké závěsy, mýlíte se.

Chybějící kombinace – estetické a funkční
Vědci ze společnosti EMPA ve spolupráci s textilní návrhářkou Annette Douglas a švýcarskou společností Weisbrod-Zürrer AG, která je proslulá tkaním nejluxusnějších a mimořádně kvalitních hedvábných kravat na světě, vyvinuli lehké průsvitné záclony, vytvořené z materiálů vynikajících v absorpci zvuku.

Podařilo se jim vytvořit kombinaci, která dosud chyběla v moderních interiérech – pokud totiž něco částečně tlumilo zvuk, tak to musely být hrubé, mnohdy neestetické závěsy, často se používají sametové.

Hluk nás ničí
Hluk je většině z nás nepříjemný. Alespoň tehdy, když chceme mít chvilku pro sebe, odpočinout si, vypnout nebo spát. Kromě toho hluk přerušuje komunikaci, snižuje produktivitu a unavuje nás – v extrémních případech může dokonce způsobit onemocnění. Plochy, které dokáží pohlcovat zvuk, jsou tedy velmi potřebné v různých místnostech.

Kde pracujeme, povídáme si s jinými lidmi, nebo v těch, ve kterých se snažíme uvolnit, odpočinout si. V takových prostorách byly dosud transparentní záclony maximálně na parádu, pokud vůbec na něco – akusticky nijak nepomohly.

Průsvitná zaclona proti hluku
Lehké, průsvitné, ale pohlcují zvuk!
Vědcům ve spolupráci s odborníky se však podařilo vyvinout lehounké transparentní záclony, které navzdory své lehkosti a tenkosti dokonale pohlcují zvuk. „Odborníci na akustiku jsou dost překvapeni, když vidí, jakých výsledků jsme dosáhli s novými záclonami v dozvukové místnosti. Koeficient absorpce zvuku byl mezi 0,5 až 0,6,“ uvedl Kurt Eggenschwiler, vedoucí společnosti EMPA, podle stránek ScienceDaily. Jinými slovy záclony z nové textilie tlumí zvuk až pětkrát více než běžné průsvitné záclony. Nové záclony jsou tedy opravdu funkční a kvalitní, znatelně zlepšují akustiku v místnosti a navíc mají i velmi kvalitní design, za který se nemusí stydět ani ta nejmodernější domácnost či pracoviště.

Vhodné do všech prostor
Další výhodou těchto záclon je fakt, že jsou průsvitné, a tak mohou být použity na různých místech – v kancelářích, v obývacích pokojích, v restauracích, hotelových halách, v seminárních místnostech, učebnách a podobně. Mohou pomoci doladit akustické požadavky v různých místnostech a pomoci, aby prostory vyhovovaly předpisům. Podle vědců se jen krátce po jejich uvedení na trh ukázalo, že nová textilie skutečně vyplnila mezeru na trhu. Je o ně totiž masivní zájem.

Kdo na to přišel?
Myšlenka vytvořit lehký a průsvitný závěs, který pomůže tlumit zvuk, přišla z dílny textilní návrhářky Annette Douglas, která mnoho let pracovala s textiliemi a jejich akustickými vlastnostmi. Nebyl to jednoduchý úkol, protože průsvitné tkaniny jsou obvykle špatnými tlumiči hluku, ale nakonec se dostavil skvělý výsledek.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek